Typowe uszkodzenia lakieru

Wiele z obecnie stosowanych lakierów, mimo zaawansowanych technologii jest bardzo podatnych na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ślady po myjniach automatycznych, wżery po ptasich odchodach, głębokie osady, zmatowienia mogą się pojawić już po pierwszych paru tygodniach użytkowania samochodu. Warto również zwrócić uwagę na fakt utleniania się lakieru, które rozpoczyna się w momencie zjazdu samochodu z taśmy produkcyjnej i trwa przez cały okres użytkowania. Szybkie i umiejętne wykrycie uszkodzeń lakieru oraz odpowiednie zabezpieczenie zwiększa szanse na odzyskanie pierwotnych walorów i uchroni przed przedwczesnym zniszczeniem. Poniżej przedstawiamy wybrane, typowe uszkodzenia lakieru.

Utlenienie lakieru

Utlenienie lakieru

Uszkodzenie powodowane jest kontaktem lakieru z tlenem zawartym w powietrzu. Występuje jako silne zmatowienie na większości starych lakierów akrylowych oraz bezbarwnych. Szczególnie zauważalne na autach eksploatowanych na słońcu.

Metoda naprawy: polerowanie mechaniczne

Uzyskiwany efekt: Możliwa naprawa 100%

Koliste rysy

Koliste rysy

Koliste rysy najczęściej powstają podczas błędnie przeprowadzonego procesu mycia lub na skutek źle przeprowadzonego polerowania lakieru. Nie zawsze widoczne przy zwykłym oświetleniu. Stosunkowo łatwe do usunięcia.

Metoda naprawy: polerowanie mechaniczne

Uzyskiwany efekt: Możliwa naprawa 100%

Wżery po owadach i ptasich odchodach

Wżery po ptasich odchodach

Ptasie odchody mają bardzo silne właściwości żrące, dlatego są bardzo niebezpieczne dla powierzchni lakierniczych. Już po kilku godzinach obecności na lakierze można dostrzec niekorzystne zmiany w jego strukturze. Gdy ptasie odchody przebywały na lakierze dłuższy czas wżery stają trudno usuwalne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wżerów po owadach, aczkolwiek są one łatwiejsze do usunięcia

Metoda naprawy: matowanie i polerowanie mechaniczne

Uzyskiwany efekt: Możliwa naprawa 100% (lub redukcja przy bardzo mocnych wżerach)

Ślady polerowania (hologramy)

Hologramy

Ślady po polerowaniu tzw. hologramy są efektem złej techniki polerowania lub błędnie dobranych materiałów. Pojawiają są najczęściej w mocnym świetle słonecznym i gdy patrzymy pod odpowiednim kątem (charakterystyczny kolisty, bądź wzdłużny kształt odbitego światła).

Metoda naprawy: polerowanie mechaniczne

Uzyskiwany efekt: Możliwa naprawa 100%

Ubytki lakieru

Odprysk

Odpryski przeważnie powstają na skutek uderzenia małych kamieni wylatujących z dużą prędkością spod kół samochodu jadącego przed nami. Większość odprysków wymaga wykonania specjalnej zaprawki. Warto podkreślić, że zaprawki stanowią przede wszystkim zabezpieczenie przed rozrastaniem się uszkodzenia i korozją.

Metoda naprawy: Kilkuetapowe zaprawki

Uzyskiwany efekt: Zmniejszenie widoczności. W większości przypadków (szczególnie na bazach metalicznych) niemożliwe jest całkowite usunięcie uszkodzenia - naprawa 100%.

Przetarcia i głębokie rysy

Przetarcie lakieru

Przetarcia w zależności od rozgległości i głębokości oraz miejsca w jakim się znajdują mogą być usuwane na kilka sposobów. Większość, widocznych przetarć w celu pełnego usunięcia wymaga wykonania lakierowania punktowego.

Metoda naprawy: polerowanie (lekkie przetarcia), SSR (małe i średnie), lakierowanie SPOT (głębokie i rozgległe)

Uzyskiwany efekt: Możliwa naprawa 100% lub redukcja

Opisane i przedstawione na zdjęciach uszkodzenia to tylko niektóre z możliwych i najczęściej spotykane. Do równie istotnych należą: przebarwienia, pęknięcia, wady lakiernicze. Nie wszystkie z nich są możliwe do usunięcia lub nawet redukcji.

Fakt istnienia tak wielu negatywnych czynników oraz stosunkowo niska wytrzymałość większości lakierów przemawia za stosowaniem odpowiedniej ochrony lakieru oraz jego uprzedniej renowacji.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Zabezpieczenie lakieru

Renowacja / korekta lakieru

Zasady poprawnego mycia auta