Jak poprawnie myć samochód ?

Błędne mycie bardzo często jest jednym z podstawowych czynników niszczących lakier. Odpowiednio dobrane środki i technika pozwolą w znaczącym stopniu zmniejszyć ryzyko powstania uszkodzeń. Poniżej przedstawiamy kilka wytycznych i porad pozwalających wykonać bezpieczne mycie samochodu.

    WSKAZÓWKA: Nigdy nie myj samochodu na pełnym słońcu. Zapobiegnie to zasychaniu środków myjących i powstawaniu śladów po twardej wodzie.

  • Mycie auta zacznij od dokładnego umycia felg. Pozwoli to uniknąć brudzenia i ponownego zmoczenia powierzchni lakieru. Do mycia polecamy zarówno różnego rodzaju szczotki o stosunkowo miękkim włosiu, a także pędzle. Jako środki myjące najlepiej sprawdzają się produkty typu "krwawa felga", które skutecznie usuwają nie tylko piasek i błoto, ale także zapieczony pył z klocków hamulcowych.

  • Gdy koła zostały umyte pora wziąć się za karoserię. Na początku warto zastosować pianę aktywną (najlepiej o neutralnym PH) i pokryć nią całą karoserię za pomocą pianownicy ręcznej lub typu PA (do myjek ciśnieniowych). Pozwoli to na wstępne rozpuszczenie brudu i częściowe jego usunięcie. Pianę pozostaw na parę minut, nie pozwalając zaschnąć.

  • Spłucz dokładnie pozostałości piany. Płukanie zacznij od górnych części auta (dachu) kierując się w dół. Wykonuj uporządkowane ruchy najlepiej w jednym wybranym kierunku (unikaj bardzo wysokiego ciśnienia i małej odległości dyszy od powierzchni lakieru, która mogłaby spowodować szkodzenia uszczelek i delikatnych elementów, a także samego lakieru).

  • Przygotuj dwa wiadra - jedno z czystą wodą, do częstego płukania akcesorium do mycia oraz drugie z roztworem wody z wybranym szamponem (najlepiej neutralnym). Nie stosuj ogólnodostępnych środków czysczących np. płynów do mycia naczyń, które mogą zawierać agresywną chemię i usuwają zaaplikowane woski samochodowe.

  • WSKAZÓWKA: Do mycia nigdy nie używaj ogólnodostępnych gąbek, myjek lub ściereczek - mogą mieć szorstką powierzchnię oraz tendencję do zbierania cząstek brudu rysujących lakier. Zalecamy używanie wysokiej jakości rękawic z mikrofibry lub owczej wełny, które są bardzo delikatne i łatwe do oczyszczenia z zalegającego w nich brudu.

  • Zawsze myj samochód od góry do dołu tak, aby brud mógł swobodnie spływać w dół i nie brudził umytej wcześniej części pojazdu. Wykonuj wzdłużne, uporządkowane ruchy, nie dociskając rękawicy zbyt mocno do powierzchni. Pamiętaj o jej częstym płukaniu !

  • WSKAZÓWKA: Nie pozwól, by środek myjący zasechł na powierzchni samochodu - pozostawi to brzydkie plamy na lakierze i ułatwi przyleganie brudu, co może doprowadzić do powstania zarysowań.

  • Samochód należy dokładnie wypłukać ze wszystkich środków myjących i pozostałości zabrudzeń.

  • W przypadku, gdy na lakierze osadziła się znaczna ilość smoły należy zastosować produkt typu: "Tar and Glue Remover". Spryskaj powierzchnię, odczekaj parę minut, a następnie spłucz obficie wodą i ponownie umyj szamponem.

  • Podobne kroki należy wykonać gdy na przodzie auta znajduje się dużo zaschniętych owadów. Zastosowanie odpowiedniego środka na owady oraz dokładne ich "namoczenie" pozwolą w stosunkowo łatwy i bezpieczny sposób oczyścić powierzchnię lakieru.

  • Suszenie najlepiej wykonać ręcznikiem z mikrofibry o odpowiedniej gramaturze i wielkości, co pozwoli na dokładne wysuszenie całego samochodu i uniknięcie brzydkich zacieków. Warto również wydmuchać zalegającą wodę ze wszystkich szczelin.

  • Na osuszony lakier warto zaplikować produkt typu: Quick Detailer np. FEYNLAB Detailer, który nie tylko poprawi sferę wizualną, ale także zapewni autu podstawową ochrone i ułatwi codzienną eksploatację.