Czy warto zabezpieczyć auto na zimę

Jesień / zima - najtrudniejszy okres dla Twojego auta.

Bardzo często w okresie późnej jesieni i/lub zimowym spotykamy się z pytaniem, czy warto wykonywać jakikolwiek detailing samochodu "teraz", czy poczekać aż pogoda poprawi się (najczęściej na przełomie marca / kwietnia nowego roku). Uzasadnieniem są zawsze trudne warunki i przekonanie, że "przecież to i tak się wszystko zepsuje przez śnieg, posypane drogi itp." Oczywiście jest w tym ziarnko prawdy, ale trzeba spojrzeć na problem znacznie szerzej.

Zima to czas w którym Twoje auto poddawane jest licznym próbom każdego dnia zdecydowanie bardziej niż latem. Niskie temperatury, ciągłe opady, duże ilości soli drogowej, błota oraz konieczność usuwania śniegu z auta (szczególnie trzymanego na zewnątrz), powodują radykalne przyspieszenie zużycia elementów karoserii. Duża ilość zabrudzeń, jeśli nie zostanie szybko usunięta (co nie zawsze jest możliwe), coraz bardziej osiada w strukturze lakieru. Kolejne próby "zmycia" zwiększają ryzyko powstawania uszkodzeń np. rys na delikatnych powierzchniach, w tym na lakierze. Warto również wspomnieć, że dzisiejsze lakiery są zdecydowanie słabsze od tych stosowanych jeszcze parę lat temu i do tego bardzo cienkie. Tym bardziej istotne stają się różnego typu zabezpieczenia, które pozwolą zredukować wpływ negatywnych czynników i ułatwią codzienną pielęgnację. Wyznajemy zasadę, że lepiej zapobiegać niż później usuwać wszelkie skutki zaniedbań (czasami nawet jest to niemożliwe).

Detailing, to nie tylko połysk i gładka powierzchnia lakieru.

Auto detailing z zasady kojarzony jest głownie z tym jak samochód wygląda, jak się prezentuje, a nie z tym jakie korzyści oferuje przy codziennym użytkowaniu. Poniżej w paru punktach przedstawiamy inne korzyści i argumenty za wykonywaniem detailingu w trakcie zimy.

  • Mycie detailingowe oraz usuwanie wszelkiego rodzaju osadów zarówno przed, jak i w trakcie zimy, pozwala na utrzymanie lakieru w dobrej kondycji, jego gładkości, zmniejsza ryzyko powstania uszkodzeń oraz redukuje wpływ np. soli drogowej na strukturę lakieru i delikatnych elementów. 1 - 2 takie mycia potrafią zrobić naprawdę dużą różnicę w trakcie sezonu zimowego. Mycie auta na myjni bezdotykowej lub automatycznej nie zastąpi dokładnego mycia ręcznego i odpowiednich technik.

  • Zastosowanie odpowiednich powłok ochronnych (niekoniecznie bardzo drogich ceramicznych) np. na lakierze, felgach, tworzywach zmniejsza przyleganie brudu. To automatycznie zmniejsza ryzyko powstawania uszkodzeń np. w trakcie mycia. Hydrofobowość powłok zmniejsza również efekt obladzania się powierzchni lakieru.Produkty te chronią również przed agresywną chemią oraz solą drogową.

  • Aplikacja niewidzialnej wycieraczki oraz produktów przeciw parowaniu szyb jest ułatwieniem w mroźne i wilgotne dni, poprzez zmniejszenie "zamarzania" szyb (oraz konieczności ich skrobania),a takżeparowania pogarszającego widoczność w trakcie jazdy.

  • Odpowiednie zaimpregnowanie tapicerki materiałowej ułatwia usuwanie zabrudzeń z błota, śniegu i soli drogowej.

Zima, a renowacja lakieru.

Kolejną, ostatnią już i zarazem najistotniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie o sens wykonywania odświeżeń oraz renowacji lakieru w trakcie zimy. Dokładniej chodzi tutaj o trwałość usługi.

W przypadku naszego studia nie oferujemy nigdy renowacji lakieru (oraz w większości przypadków odświeżeń), jako samodzielnej usługi. Zawsze jest to przynajmniej pakiet renowacji + najprostszego zabezpieczenia. Cel jest jeden - trwałość efektu. O zaletach zabezpieczenia napisaliśmy powyżej. O zasadności renowacji (zresztą jak w każdym przypadku) decyduje także sposób późniejszej eksploatacji pojazdu. W naszej ocenie nie ma sensu wykonywanie rozbudowanych renowacji (maksymalnych), na autach codziennego użytku, niegarażowanych o które użytkownik nie będzie w stanie zadbać na choćby minimalnym poziomie (np. poprawne mycia). W takich przypadkach polecamy podstawowe pakiety zimowe. Dla pozostałych pora wykonania renowacji lakieru nie wpłynie na trwałość usługi, ponieważ zachowując podstawowe zasady pielęgnacji aftercare zredukujemy działanie negatywnych czynników do minimum.